1 ovečka, 100 oveček, 1000 oveček, 10 000 oveček. A stále nic? Nejde vám usnout, celou noc se probouzíte a ráno, když konečně zaberete, zase musíte vstávat? A najednou se vám už ale nechce. Co je to vlastně nespavost a jak vzniká? Co proti ní dělat?
Špatný spánek může mít více příčin. Nejčastěji to bývají starosti – ať už s penězi, v práci, nebo v osobním životě. Také deprese a nezdravý životní styl mají na spánek rušivý vliv. Nevhodné prostředí (tikání hodin, hluk), zápach, horko, chlad, nevyhovující lůžkoviny či lože, to vše může způsobovat problémy se spánkem.
Problémem nemusí být jen nespavost, ale také nadměrná spavost nebo poruchy střídání spánku a bdění.
Nespavost může být krátkodobá – je způsobena nějakou životní změnou, nepřetrvává déle než 4 týdny. Většinou odeznívá sama, pokud se opakuje, může vést k dlouhodobější nespavosti. U té je potřeba léčba. Dlouhodobější nespavost trvá déle než 4 týdny.
Příznakem nespavosti může být obtížné usínání (trvá déle než 30 minut), časté probouzení, časné probouzení a nekvalitní a neosvěžující spánek. Lidé, kteří spí méně než sedm hodin, jsou náchylnější k infekcím až o padesát procent. Zvyšuje se jim riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
Prevence
- Před spaním nikdy nepijte žádné povzbuzující nápoje, například čaj a kávu, a nekuřte.
- Pozdě večer nejezte tučná a těžko stravitelná jídla.
- Ve dne nespěte
- Před spaním se nezabývejte řešením pracovních problémů a nedívejte se na napínavé filmy.
- Nehrozte se předem, že určitě neusnete- zbytečně se rozrušíte.
Léčba
- Denně si protáhněte tělo- například jógou, jízdou na kole nebo procházkou spojenou s vyvenčením psa, ale pozor, nejdéle 5 hodin před spánkem.
- Před spaním si dejte horkou koupel nebo vypijte sklenici teplého (slazeného) mléka. Tloušťku přikrývky volte přiměřeně teplotě pokoje, aby vám nebylo horko ani zima.
- V posteli se uvolněte četbou nebo jednoduše počítejte ovečky, abyste byli myšlenkami jinde než u starostí.
- Když se v noci probudíte a nemůžete usnout, raději se jděte napít teplého mléka, než abyste se vztekle převalovali v posteli.
- Ulehněte teprve tehdy, když jste opravdu unavení a kdy obvykle chodíte spát
- Upravte ložnici tak, abyste ji izolovali od okolí. Tzn. Ztišení, klid, vytvoření zázemí a klidu, tma.
- Zavřete oči a představujte si tmavě modrou barvu (oblohu, moře…) Mozková Elektrická aktivita se začne zpomalovat a dostaví se spánek.
- Zkusit můžete také aromaterapii, vůně některých bylinek nás může ukolébat ke spánku.
Pokud ani toto nepomůže, navštivte lékaře. Prášky sice mohou dočasně pomoc, ale nedokáží odstranit samotnou nespavost. Někteří lidé na ně získají brzy návyk, proto se jim raději vyhýbejte.
Místo prášků můžete zkusit například čaje, které jsou dostupné v lékárnách, drogeriích či supermarketech. Hořčík a vápník podporují spánek a zvláště dobře působí, berou-li se oba najednou. Zkusit můžete také lociku nebo chmel. Kozlík lékařský, známý též jako baldrián nebo kočičí koření, zvyšuje kvalitu spánku.
Dobré rady ohledně nespavosti naleznete také v našem třídílném seriálu: https://www.zdrava-vyziva.net/nespavost-nejcastejsi-porucha-spanku-21-stoleti-jak-opet-zdrave-spat/.