Řadí se k jednomu z nejčastějších rakovinových onemocnění v České republice. Ve světovém žebříčku zaujímá dokonce místo první. Na vině jejího rozšíření je především špatná a nevhodná strava. Přejídání, nedostatek pohybu, nadměrné užívání alkoholu a kouření – to všechno může způsobit mutaci buněk v tlustém střevě a následné rakovinové bujení. Důležitou roli hrají také genetické predispozice. U familiární adenomatózní polypózy je například pozdější výskyt nádoru téměř jistý.
Jakou funkci má v lidském těle tlusté střevo?
Tlusté střevo je součástí trávicí soustavy, slouží k odkládání živin, které nejdou strávit. Nádor se v tlustém střevě objevuje na vnitřní straně tohoto tlustého střeva. K odhalení rakoviny tlustého střeva a jejím příznakům často přispěje kolonoskopie. Častěji se objevuje u lidí, kteří mají špatné stravování a navíc málo pohybů. Proto je v Evropě stále větší počet rakovin tlustého střeva. Jíme stále hůř.
Rakovina tlustého střeva příznaky
Rakovina tlustého střeva má především tyto hlavní příznaky:
- krev ve stolici – v naší stolici se pravidelně objevuje krev.
- průjem, zácpa – zažívání je rozhození a to se projevuje průjmem nebo naopak zácpou. Často je také nadýmání po jídle.
- únava – pociťujem velkou únavu a vyčerpání
- křeče – křeče v břiše
- ztráta hmostnosti – ztrácíme hmotnost i když nechceme
- zvýšená tělesná teplota
- nažloutlá kůže
- pocení
Co udělat?
Pozorujete-li některý z těchto příznaků, vyhledejte lékaře. Jedině ten bude schopný zajistit potřebné vyšetření. Doktor Vás odešle na speciální prohlídku, která zahrnuje endoskopii a rentgen. Histologický rozbor odebraného vzorku (při endoskopii či operaci) dá konečný verdikt o zhoubnosti nebo nezhoubnosti nádoru. Podle tohoto určení dojde i ke stanovení léčby.
Rozhodně se Vám vyplatí věnovat pozornost prvním příznakům. Můžete si zachránit život.